KONTAKT
Ulubione
FB

Nagroda dla filmu "Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc" On Art Festiwal, 2021

Film "Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc" otrzymał drugą nagrodę w kategorii filmów krótkich na On Art 2021 Festiwal. Film , będący autorskim projektem artysty, wyreżyserowany został przez Jarosława Migonia. Jacek Sroka o filmie:

"Film pomyślałem  przewrotnie, używając, już od tytułu, konwencji  programów o sztuce, w których omawia się  jedną tylko pracę, autorstwa  jednego malarza.  Postanowiłem opowiedzieć o swojej drodze do obrazu  „Czeluść Działoszyc”.  Podjąłem ryzyko, by narracja i  napięcie budowane były, niemal wyłącznie, przez obrazy. Nie chciałem i nie miałem odwagi, by posiłkować się zdjęciami tych, którzy na zawsze odeszli. Wystarczyło kilka dokumentalnych, odległych planów. 

Paradoksalnie  „film o sztuce” zamienił  się w opowieść o tragedii.

Trzy obrazy z filmu odnoszą się bezpośrednio do historii z Działoszyc. 

To tytułowa „Czeluść Działoszyc” (1998),  jej mniejsza wersja i „Kirkut” ( 1988).  W filmie  „objaśniam”  i wiążę  te prace z tragedią. Inne pokazane obrazy , jak „Hommage a Felix Nussbaum” ( gdzie obóz koncentracyjny zajmuje  ziemię i niebo) czy „Winterreise 1941” ( bajkowo - groteskowe płatki śniegu przysłaniają scenę  wypędzenia) , nawet „Księżyc” ( hiena) w oczywisty sposób kojarzą się  z Zagładą.  

Pozostałe :„Tapeta w tortury” ( dekoracja ścienna wypełniona okrucieństwami rodem z „Młota na czarownice”), „Pejzaż apokaliptyczny” ( z biblijną plagą na „szerokim”pejzażu) , „Ludzie wojny” ( wypełnieni grozą szubienic, idący przez odwrócony świat) , czy „Idźcie dzieci” ( ostatni spacer?)  mają rys uniwersalny- przecież odnoszą się do natury i miejsca zła.  Są obrazami .. „z cienia”.

 

 

Copyrights: Jacek Sroka 1999-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone | realizacja: grafiQa.pl
Script logo