Katalog wystawy w Pałacu Sztuki, Kraków 1997

sroka.pl | VARIA » sroka.pl | TEKSTY » Katalog wystawy w Pałacu Sztuki, Kraków 1997

Jurgen Weichardt, Konrad Oberhuber, Tomasz Gryglewicz..

 • JÜRGEN WEIHARDT, krytyk sztuki,Oldenburg

  Gdy Jacek Sroka jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych poznawał tajniki twórczości plastycznej, europejska awangarda właśnie rozstawała się z nudą neorealizmu i sięgała po nowe formy malarstwa ekspresyjnego. W Düsseldorfie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku młodzi odkrywali nowe sposoby prezentacji, co znajdowało swój wyraz w każdej dziedzinie malarskiego obrazowania. Od dzieł, które pochodzą z wcześniejszych epok, ich prace odróżnia rozmach, z jakim operują kolorem, narcystyczne portretowanie własnej młodości, motywy nocnych ekstaz i swoboda w doborze środków.

 • Prof. KONRAD OBERHUBER, historyk i krytyk sztuki, Dyrektor Albertina Sammlung, Wiedeń

  Jacek Sroka należy dzisiaj do najbardziej cenionych przedstawicieli kierunku figuratywnego szkoły krakowskiej, reprezentowanej w grafice powojennej przez Konrada Srzednickiego (1894-1993), którego początki twórczości sięgają lat trzydziestych, oraz przez Mieczysława Wejmana (ur. 1912) i jego syna Stanisława (ur. 1944). Urodzony w roku 1957 Jacek Sroka studiował u pierwszego, następnie przez długie lata (1981-1989) współpracował z drugim. 

 • Prof. TOMASZ GRYGLEWICZ, historyk i krytyk sztuki, UJ, Kraków

  Obraz Jacka Sroki z 1996 roku przedstawia Powieszonego - człowieka w towarzystwie dwu psów. Wiszą oni do góry nogami (nasuwa się skojarzenie z Baselitzem) w drewnianej konstrukcji, tworzącej także optyczne obramienie całej kompozycji. W tle znajdują się wizerunki drobnych, ostrych narzędzi z drewnianymi rękojeściami. Ostrza tychże narzędzi skierowane są również do dołu, co podkreśla ogólną ideę tego obrazu. Tonacja kolorystyczna opiera się na dominacji zimnego błękitu ultramarynowego, przechodzącego bądź w fiolet, bądź w zieleń. Jasny drugi plan kontrastuje silnie z ciemnymi, tajemniczymi postaciami.

Strony:
   
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com