TEKSTY
sroka.pl | VARIA » TEKSTY
-
Gerdien Verschoor. Advies voor het eten van rode soep. September 2011
Advies voor het eten van rode soep
-
Amelie Pekin - ARTENSION , nr 24, lipiec-sierpień 2005
Malarstwo przepojone z całą pewnością nie tak odległą historią Polski, tymi latami z ołowiu kiedy artyści absurdalnemu otoczeniu przekazywali ich wiadomość oporu, nie w sposób narratywny lub alegoryczny – co mogłoby ich kosztować natychmiastowe utracenie wolności -, lecz w sposób bardziej subtelny i zakodowany, nie mniej skuteczny w warunkach oporu, i całkowicie czytelny dla tych, którzy kochają malarstwo i rozumieją je od wewnątrz.
-
Barbara Kokoska, Na Chwałę Wielkiej Sprzątaczki Świata, 2010
I znowu ktoś wieszczy koniec malarstwa. Tym kimś jest ceniony polski malarz, zdeklarowany przedstawiciel malarstwa figuratywno-ekspresyjnego Jacek Sroka. O śmierci malarstwa słyszeliśmy już dawno...
-
David Himmelberger, - Pod powierzchnią, 2006
Rzeczywistość to coś więcej niż cienka warstwa, którą widzimy na powierzchni. Bez względu na naszą sytuację życiową, bez względu na nasz wiek, wydaje się, że ktoś zasłania przed nami prawdziwą rzeczywistość świata. Przed czym oni nas chronią?
-
Dominik Rostworowski, There is a Room for Anything 2006
Dzięki temu unika on teatralnego patosu, miałkiego sentymentalizmu, obłudnego moralizatorstwa i nudnego mentorstwa, pozostawiając sobie w zamian wolne pole dla swobodnej gry wyobraźni, w której fantazja podporządkowana jest inteligentnemu i szczególnemu poczuciu humoru. Swoimi obrazami Sroka nie stara się podważać istniejący porządek rzeczy, lecz pokazuje świat z jego innej, tej mniej „oficjalnej strony”.
-
Dulce Osinski "Oserwator dzienny obserwator nocny" :Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba , Brazylia
Przy okazji, trwającej od 25 lipca do 27 października, wystawy grafik Jacka Sroki w Muzeum Oscara Niemeyera w Kurytybie w Brazylii,wydany został folder w z tekstem Dukce Osinski..
-
Europa bez Polski, Barbara Kokoska
Europa bez Polski, tekst Barbary Kokoskiej, Galeria GP, Warszawa,2011
-
Gerdien Verschoor "O złym psie Gorgoniuszu"
Na początku byłem okiem. Kilka grubych plam bagiennej zieleni, prosto z palety - od tego zaczęło się moje istnienie.
I panowała cisza.
-
Grzegorz Sowiński O malarzu hermeneutycznie
Wszyscy dostrzegamy obrazy Sroki. Nikt, kto z wyboru czy przypadku znalazł się w rozległej sferze ich dominium i w ten sposób wystawił na ich działanie....
-
Jacka Sroki Budowa Świata, katalog wystawy - Kraków,1992
Jan Fejkiel Gallery
Dobrze się stało, że unikalna akwaforta Jacka Sroki prezentowana jest w kontekście prac wcześniejszych. "Wielki temat" bowiem nie od razu pojawił się w kręgu zainteresowań artysty.
Twórczość Sroki należy do nurtu figuratywnego Figuracja ta, na styku patosu i groteski, poczucia humoru i odczucia absurdu personifikuje bardzo osobistą wizję świata. Ponieważ artysta nie ma zbyt wygórowanego mniemania o populacji, do której należy, a jego wizja człowieka daleko odbiega od klasycznego ideału, narusza tabu łączone z przedstawieniem postaci ludzkiej. -
Katalog wystawy w Pałacu Sztuki, Kraków 1997
Jurgen Weichardt, Konrad Oberhuber, Tomasz Gryglewicz..
-
Krystyna Kulig - Janarek "Jacka Sroki opisanie świata" 2008
Tekst Krystyny Kulig - Janarek , kuratorki wystawy artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2008 roku. Katalog wystawy.